Чари пива

1 или 2 разворотСеред усіх прихильників алкогольних напоїв можна виокремити дві великі групи людей: шанувальники вина та шанувальники пива. «Виноробство ― це немов малювання олійними фарбами, а броварство ― наче уживання акварельних фарб». Саме так порівняв ці два види мистецтва Фріц Мейтег (прим. ред.: бровар, автор всесвітньо відомого американського пива Ancbor Steam Beer). І якщо користь першого напою не викликає сумнівів і нарікань, то питання користі пива й досі призводить до суперечок.

Окрім цього питання, насправді існує безліч міфів, пов’язаних із цим напоєм, і не всі з них прийшли до нас із сивої давнини. Інколи навіть незрозуміло, де правда, а де вигадка. Пропонуємо до вашої уваги кілька філософських роздумів про пиво.

Напій для простолюдинів

Поширеним є уявлення, що пиво ― плебейський алкогольний напій. Це двояке твердження. Колись пиво справді можна було купити за скромну ціну і навіть використовувалося у вигляді плати каменотесам і робітникам, які будували піраміди. Проте у своїй книжці «Священні і зварені на травах цілющі пива» Стівен Геррод Бюнер розповідав, що давні народи вважали пиво даром богів. У скандинавському епосі «Старша Едда» його характеризували як «мед натхнення», а той, хто його споживав, міг наблизитися до самих богів.

Справжні паби

Паб не ресторан. І не бар. Це й не стіл, за який сідають та їдять, і не шинквас, біля якого сідають на стільчики та п’ють. Справжні паби ― небеса, з якими можна пов’язати душу та надії. Вони мають оази тиші й кутки для розмов. Паби пропонують можливість або думати й пити, або розмовляти і пити.

Як правильно пити пиво?

Коли пиво ллється з діжки в склянку, саме тоді воно починає жити як індивідуальна сутність. Оцінити пиво можна, споглядаючи за процесом його наливу. Розливання в бочки, температурний контроль, засоби доставки ― усі ці чинники впливають на якість. Але споживач не може їх контролювати. Тоді чому б не зосередитися на можливостях споживача? Як правильно слід пити пиво? Ось як трактує правила вживання пива професор філософії Пенсильванського університету і за сумісництвом бровар Дейл Джекет:

«Пиво слід пити зі склянки, спроектованої спеціально для пива. Є ціла сукупність прийнятих форм, вимірів і деталей, що виникли в середовищі справжніх пивних поціновувачів. Правильний метод ― наповнити пивну склянку, аж поки її не увінчає, як і слід, піниста шапка, що перетече через вінця і впаде на решітку, на якій стоїть склянка під час наливу. У голландських барах використовують білий пластиковий ніж або шпатель, щоб знімати піну, коли вона піднімається. Склянкою пива мають збігати краплинки напою, поки ви насолоджуєтеся ним. Безперечно, існують винятки, і тут я, вочевидь, веду мову про світле пиво».1 разворот 1 стр

Сп’яніння

Процес споживання пива в колі друзів дуже захопливий. Ніби острівець спокою відокремлює відпочивальників від навколишнього світу з його тривогами та проблемами. Унаслідок такого проведення часу виникає стан сп’яніння. За своєю сутністю сп’яніння є відчуттям влади, яке пов’язане зі змінами у сприйнятті простору й часу, із збільшенням чутливості органів чуття до деталей. Плутанина і розуміння водночас оселяються в голові того, хто п’є пиво. І як він скористається цим дивним станом ― залежить лише від нього. Як казав Гомер Сімпсон, герой всесвітньо відомого мультфільму: «Пиво ― причина і розв’язання всіх життєвих проблем». Це твердження має сенс для будь-якого виду алкоголю. Як це не прикро звучить, однак у стані сп’яніння творили багато митців, і водночас було скоєно багато жахливих речей.

Так що ж таке пиво: дар богів чи кара для людства? Напевно, відповідь лежить десь посередині. Митець і свиня знаходяться в кожному з нас, тому, беручи до рук кухоль, завжди думайте: «Хто ви є саме зараз?».

Від редактора: на статтю надихнула книга американських авторів «Пиво і філософія».

a!