Як розумні міста змінюють наш світ?

Цифрові технології стали основою нашого життя. Месенджери, соціальні мережі, онлайн-банкінг, голосові помічники та хмарні сховища даних стають справжніми рятівниками, займаючи декілька мегабайт у пам’яті смартфона. Тепер ми витрачаємо менше часу на виконання побутових завдань. На додачу, з’явилися можливості, про які раніше не мріяли. Анна Куделя запитала друзів, які живуть у різних країнах, про те, що змінило їхнє життя раз і назавжди

Марія Денисюк, Нідерланди

У Нідерландах комфорт подорожі відчуваєш вже в аеропорту. І все це завдяки новим технологіям. Через жовто-сині автомати, розставлені на кожному кроці, можна придбати квитки на будь-який вид транспорту. Я раджу придбати картку «ov-chipkaart», яка надає переваги під час подорожі країною. Усе, що потрібно, — це просканувати її при вході в автобус або у водне таксі та на виході з метро. Кілометраж подорожі розраховується автоматично на виході, і з балансу списуються гроші. Жодних кас та черг! Здавалося б, ідеально! Але вже з 2024 року їх планують замінити на банківські картки.

Найзручнішу програму для користування публічним транспортом називають «9292». Вона показує вартість проїзду з пункту А до пункту Б. Крім того, існує безліч корисних для подорожі програм. Наприклад, для того, щоб знайти вільний електричний скутер у Роттердамі, досить скористатися застосунком «Felyx». Якщо потрібне авто — можна забронювати електрокар через сайт greenwheels.com. Для цього необхідно лише завантажити фото водійського посвідчення. А далі на карті міста знайти вільне авто і вирушати. Один із найновіших сервісів оплати поїздки — це «Sharengo». Розраховуєшся лише за період їзди. Вартість — 0,28 євро за хвилину. Є можливість безкоштовного бронювання за 15 хвилин на бажану автівку. В день народження отримаєте подарунок — 30 хвилин безкоштовно!

Під час подорожі власним авто не варто користуватися паркоматами. Для цього є дешевший і швидший варіант «Рarkmobile». Просто додаєте номерні знаки та колір авто. Це все!

Ольга Даншина, Японія

Ранок у цій країні починається приємно. У термопоті вже чекає окріп для чаю, а у рисоварці вже готовий до споживання рис. На панелі управління водою у ванній кімнаті вибираєш точний градус для душу.  Виходячи з дому, прощаєшся зі своїм мініатюрним робо-другом від «Тойоти». Рівна і чиста дорога, зручний ліфт із вулиці прямо на станцію відправлення, де стоїть термінал самообслуговування, ще один ліфт на платформу. І ось ти вже у вагоні монорельса без водія. На стійці реєстрації в аеропорту варто лише прикласти паспорт до панелі й отримати свій посадковий талон.  На автоматичній стійці прийому багажу ставиш валізу у відповідну нішу, прикладаєш посадковий талон до зчитувального пристрою, дверцята опускаються і багаж їде! Це все — Японія сьогодні!

Юлія Крістіансен, Данія

У Данії розумні технології практично у всьому! Наш будинок починає обігріватися коли бачить, що хтось із членів родини через 20 хвилин буде вдома. Якщо не впевнений у тому, чи вимкнутий електроприлад, за допомогою електронного застосунку можна виключити обрану розетку. Те ж саме зі світлом — вимкнути та ввімкнути можливо з будь-якої точки світу. Вікна для провітрювання теж автоматично відкриваються за допомогою технології «розумний дім».

А ще в Данії технології не просто розумні, але й з душею! Наприклад, сміттєві баки дякують тобі за те, що поклав пакет у належне місце. Або ж у період свят після викидування сміття бак бажає гарного свята. Це супроводжується словами: «Дякуємо! Ти робиш Данію чистішою!». Погодьтеся, що це круто!

Нещодавно я викликала швидку для старенької родички. Поки очікувала на відповідь, робот запропонував ввести номер картки пацієнтки. Тому лікарі, вже розуміючи історію хвороби пацієнтки, приїхали з потрібними ліками!

Ми живемо у фантастичний час! Технології змінюються. Те, про що ми не могли уявити, активно стає такою потрібною частиню нашого життя. Цікаве — попереду!

Читати також: Розвиваємо міста майбутнього разом

a!