Лодзь — осередок арт-культури

Якщо про такі польські міста, як Варшава, Краків, Гданськ або Вроцлав, знають більшою мірою завдяки Євро-2012, то про Лодзь багато хто чує уперше.

Lodz Aeroplan PolshaЛодзь — місто, що знаходиться у географічному центрі Польщі. Досить невелике саме по собі, тим не менше воно займає третє місце у країні за чисельністю населення. Місто було великим центром текстильної промисловості у XIX–XX століттях, пізніше — центром кінематографії та мультиплікації.

Під час прогулянки старим містом склалось враження, що це досить затишно, а люди доброзичливі і привітні. Центральна вулиця Пьотрковська є основною променадою міста, та що там міста. Це найдовша променада у всій Польщі, яка складає 4,2 кілометра, а також найдовша шопінг-стріт у Європі! Тут пречудово вмістилися черга пабів і ресторанчиків, галереї, дивні міські скульптури, чисельні парковки для велосипедів, лавочки, магазини взуття та інша інфраструктура. На меморіальній кладці на головній вулиці з бруківкою довжиною 340 метрів під назвою “пам’ятник Жителям Лодзі межі тисячоліть” можна знайти ім’я  спонсору, а їх досить багато! Є також алея зірок із зазначеними іменами відомих людей, причетних до історії кінематографії міста. І все це на фоні старих будинків еклектичного стилю ХІХ століття. Пішоходи, велосипедисти, а іноді й автівки зручно почуваються поруч один з одним. Piotrkovska Lodz

Говорячи про Лодзь, неможливо промовчати про її історію. Адже це один із відомих центрів польського кінематографа. Саме тут народилися такі популярні в радянські часи фільми, як «Ва-Банк», «Чотири танкісти і собака», «Ставка, більша за життя». У місті й досі працює Вища школа кінематографії, яку, до речі, закінчив режисер фільму «Ва-Банк» Юліуш Махульський. Школа до цих пір готує кадри. Конкурс на вступ залишається досить високим. Стати студентами можуть у тому числі й іноземці, навіть на льотних умовах за умови знання польської мови.

Місто продовжує дихати старим кінематографом. В оформленні сучасних готелів часто зустрічаються елементи старого кіно. Так, побудований лише у 2013 році на місці бувшої студії кінематографії розкішний готель Hilton DoubleTree має свій кінозал, велику концертну залу та арт-зал. Вражаюче! До речі, за останні п’ять років у Лодзі відкрилося близько десяти готелів категорії 3 та 4*, не враховуючи апартаменти, хостели та більш дешеві варіанти для Kino Polsha Lodz Aeroplanпроживання.

Власне старе кіно можна подивитися просто неба. Увечері в молодіжному арт-районі Centrum OFF Piotrkowska ми потрапили до безкоштовного літнього кінотеатру, де демонстрували старі фільми на мові оригіналу. Це був показ чорно-білого італійського фільму. Також ретро-картини можна переглянути у кінотеатрі Музею кіномистецтва. Старе кіно тут дуже люблять і шанують…

Як створюються анімаційні фільми, вам залюбки розкажуть у Музеї мультстудії Se-Ma-For. Обов’язково завітайте сюди, особливо якщо ви з дітьми! На другому поверсі й досі працює мультстудія, де народжуються нові короткометражні анімаційні фільми, а стрічки цієї студії перемагають на міжнародних анімаційних фестивалях.

Місто не пасе задніх й у спортивних заходах. Великий стадіон міста «Арена Атлас» здатна вмістити до 13 806 глядачів, та є місцем проведення змагань по волейболу, футболу та інших ігор. Також це площадка для виступів музикантів. Тут виступали Depeche Mode, Eric Clapton, Sting, Кайлі Міноуг, Ленні Кравітс та інші.

Lodz_OFF-Piotrkowska
Модний арт-квартал Centrum OFF Piotrkowska

Що стосується мешканців міста, які є невід’ємною частиною його дивовижної атмосфери, то я помітила такі риси як чемність та бажання допомогти, чого рідко можна зустріти у великих містах. Головна публіка центральної вулиці — це молодь. Здається, молодим людям тут досить затишно, вони не прагнуть від’їзджати у велике місто. Модний арт-квартал Centrum OFF Piotrkowska збирає творчу молодь — тих, хто хоче долучитися до арт-культури та просто модної тусовки лодзінської молодію. Тут виступають музиканти, працюють арт-бутіки та арт-кафе. Все по-модному.

Арт-кластер ЕС-1 («ЕСЄден»), побудований на базі колишньої ТЕС
Арт-кластер ЕС-1 («ЕСЄден»), побудований на базі колишньої ТЕС

У продовження теми творчої атмосфери, у місті відкривається великий арт-проект — арт-кластер ЕС-1 («ЕСЄден»), побудований на базі колишньої ТЕС, яка припинила свою роботу у 2000 році. Здається, він буде першим у Польщі великим арт-об’єктом та об’єктом наукової діяльності для молоді. Завдяки ревіталізації відкриють свої двері професійні акустичної студії звукозапису, кіностудія та студія для виробництва фільмів, театр звуку і навіть обсерваторія! Уявіть собі, колись тут були машинні зали з турбінами та генераторами, тобто промислова будівля повністю функціонувала з зовсім не творчими цілями. Подібний вже діючий центр — Centrum Nauki Kopernik — є у Варшаві, але ЕС-1 у Лодзі має його переплюнути за своєю масштабністю!

До речі, багато інших об’єктів промисловості в місті було перебудовано в торгово-розважальні центри, житлові та офісні будинки. Такий собі індустріальний стиль панує в архітектурі міста.

Manufaktura LodzНаприклад, великий торгівельний центр у центрі Лодзі «Мануфактура» побудований на базі колишньої найбільшої ткацької фабрики німецького бізнесмена Ізраїля Познанського. Інші будівлі фабрики займають Музей ткацтва і сучасний готель Andel’s Hotel Lodz з басейном на останньому поверсі та з мальовничою панорамою міста.

Tkatska Fabryka Lodz
Музей ткацтва у Лодзі

На цій, як і на інших фабриках міста, працювало близько 50 % населення міста. Остання фабрика припинила свою роботу у 1987 році. Новий елітний житловий комплекс «Млин Ксьондза» побудований на місті закритого промислового району, де у свій час розташовувались найбільша прядильна фабрика, житло працівників, лікарня, школа тощо. Зараз це сучасний відновлений комплекс, призначений для життя або бізнесу. Балки та металеві індустріальні конструкції, цегляна кладка, металеві сходи, навіть елементи промислової техніки — усе це збережено у теперішньому дизайні будівлі й інших спорудах, побудованих на базі колишніх фабрик. Lodz PolshaСправді, складалося іноді таке враження, що йдеш поверхами якоїсь промислової, але гарно відремонтованої фабрики. Відчуття дуже дивні, та номери з апартаментами обладнані за першим словом готельного бізнесу.

Ольга Орєхова

Чи залишила сьогодні Лодзь за собою статус бізнес-міста після закінчення епохи ткацьких фабрик і мануфактур? — спитаєте ви. — Так! У спеціальній економічній зоні Лодзі (Lodz Special Economic Zone, ŁSSE) відкрили свої виробництва відомі світові лідери, такі як Bosch/Siemens Group, Dell, Gillette, Indesit і Procter & Gamble.

Lodz Pitrkovska
Центральна вулиця міста Пьотрковська
a!