Ірена Карпа: «Пишу книги переважно вдома чи в кав’ярні на першому поверсі»

Ірен3а Карпа – журналістка, письменниця, лідер власної альтернативної групи, назва якої співзвучна з прізвищем співачки. Хтось любить її за відверті тексти книжок, хтось віддає перевагу сміливій якісній музиці гурту Qarpa, а комусь до вподоби уміння Ірени неприкрито висловлювати своє ставлення до тих чи інших подій і відстоювати свою думку. Наше невимушене спілкування стало спробою зрозуміти якою насправді є дівчина-епатаж. Наше інтерв’ю відбулося пізно ввечері, як раз в цей час Ірена вкладала дітей спати

 

5

Досьє

Освіта: вища, закінчила Київський національний лінгвістичний університет, відділення французької філології
Сімейний стан: одружена
Діти: дві дочки (віком 1 та 2 роки)
Книги: «Фройд би плакав», «Перламутрове порно», «Bitches Get Everything»
Останній альбом гурту Qarpa: «And I Made a Man»

– Ірена Карпа різностороння особистість. Ви встигаєте займатися журналістикою, писати книжки, грати у групі. Окрім того, у Вас підростають дві дочки. Як встигаєте робити все одразу? Що для Вас є головним? Ким насамперед вважає себе Карпа?

– Головним для мене є усвідомлення того, що я живу так, як хочу сама, а не так, як хтось сподівається. Я роблю те, що для мене є природнім, те, що вмію, те, що хотіла робити з дитинства. Без жодного з цих складників життя моє повноцінним не було б. І я щоразу наголошую про це кожному: «Не закопуй в землю те, що тобі дав Боженько». Якщо працюєш бухгалтером, це не означаэ, що не можна «співати оперу» чи грати у великий теніс. Аби лише було добре твоїй душі від цього. Леонардо да Вінчі й картини малював, й космічні кораблі проектував у свій час… А взагалі я дуже лінива, неорганізована і мені вкрай бракує самодисципліни (посміхається).

– На яку літературну новинку можна очікувати Вашим читачам? У які пригоди потраплять нові герої?

– Нова книга «З роси, з води і з калабані» вийде восени. Презентуватиму книгу у Львові на Форумі Книговидавців. Але я не цех із виробництва гарячих пиріжків. Більшість текстів написані раніше, деякі датовано взагалі 2009-м роком. Щось писалося біля океану у Франції після народження Кори, старшої доньки, щось у Барселоні, рік по тому, коли народилася Кая (менша донька), а щось зовсім недавно. Книга має бути антидепресантом.

– Можете дати коротку анотацію? Що спонукало до написання? Від чого антидеприсант?

– Це збірка з дитячих, дуже кумедних історій. Події на зламі «Совка» очима 10-річної дитини. Всілякі перші досвіди: поїздка за кордон, любов, слава, школа, поразки й перемоги. В ній багато хто впізнає самого себе. Взагалі корисно пригадувати себе малого, щоб відповісти, чи став тим, ким та дитина хотіла.

– Нещодавно Ви повернулася з екологічної експедиції «Знай, що ти п’єш!». Розкажіть про цю експедицію.

– Експедицію організовували виробники фільтрів для очистки питної води, аби показати, яку воду вони п’ють… В польових умовах, в наметах, із мобільною лабораторією – мені було дуже цікаво навідатися в такі куточки України, про які я й не здогадувалася. Я, як і всі учасники, брала проби води й чемно відносила хімікам. Залізла якось під холоднючий водоспад у Криму і так і стояла, дурепа, поки на мене бризкало холодною водою від скель рикошетом. А вода натікала повільно – влітку водоспади там ледве дихають. Вперше в житті, доречі, спала в гамаку на дереві – ховалася від різних комах.

– Задоволені, що погодились?
– Так. Щоправда, й сумно – майже всі красиві куточки України закидано сміттям. Я ніколи не могла зрозуміти людей, котрі шукають собі чистого місця для своїх пікнічків, а потім гидують забрати власне сміття додому.. Це ознака рабів, котрих несподівано випустили на волю. Кумедно те, що найчистіша питна вода виявилася у Києві….

– На сторінці у Фейсбуці нещодавно з’явилися Ваші фотографії з поїздки у Карпати. Коли Ви обираєте відпочинок влітку, що оберете скоріше – подорож Україною чи закордон?
– Це було перше літо за довгий час, коли я залишилася в Україні. Хоча ні – була у Грузії кілька днів. Сумарно плавала у морі три дні – це мій ліміт, далі мені стає жарко і нудно. А от гори – це моє… Давно мріяла про літо у Карпатах. Два тижні там провела. А поїхати у Піренеї не вийшло, бо Qarpa мала концерти один за одним. До того ж, який сенс їхати з України, поки добра погода?

– Ви взагалі багато подорожуєте. Куди хочеться поїхати найближчим часом? Чи є улюблені місця?
– Є. Це Гімалаї. в них хочеться повернутися знову і знову. А ще, нарешті вивчивши іспанську, хочеться відправитись у подорож до Латинської Америки – у Чілі, Аргентину… Мене всюди ваблять гори і природа.

– А в Україні?
– В Україні вирушити би з наметом у волинські ліси… Вони якісь дуже особливі!

– Ви – молода мама. Як справляєтесь з цією роллю? Чи допомагає Вам чоловік?

– Головна підтримка з боку чоловіка – фінансування праці няні. Без неї я би точно не впоралася. У малих дуже невелика різниця – 11 місяців. Зараз менша почала ходити – така дискотека вдома відбувається, що «ховайся в жито».. Я ніколи б не змогла сидіти вдома з дітьми – це пекельна праця. Домогосподарки – це супержінки, яких незаслужено зневажають… Коли я лишаюся з дітьми наодинці, не знаходжу часу й вмитися, буває, до чотирьох дня. Робити кар’єру – значно легше, ніж ростити дітей і тримати хатнє господарство на собі.

– Як любить проводити вільний час Ірена Карпа?

– Люблю ходити в кіно, кататись на велосипеді, гуляти нічним містом, пити добре вино і, найбільше, їсти (посміхається).

– Ви завжди у чудовій фізичній формі. Дотримуєтесь здорового способу життя? Яка запорука гарного самопочуття на Вашу думку?

– Нічого особливого не роблю. Періодично займаюся спортом без навантажень, прес качаю чи руки… Намагаюся рухатися, щойно випаде нагода. Також їсти здорову їжу – м’ясо з овочами, пасту з оливковою олією. Стір-фрай замість смажіння, багато білків і клітковини. Ще йога – вона допомогла мені після народження двох дітей виглядати краще, ніж до цього (посміхається).

–    Дякую за інтерв’ю! Бажаю втілення ваших задумів у життя! Творчих успіхів, нових вражень та ідей! Ми любимо Вас таку, яка ви є!

–          Дякую Вам!

Інтерв’ю: Ольга Орєхова

Архив: Весна 2013

a!